Regulamin

REGULAMIN ZAJĘĆ Z PRZEDMIOTU “DIAGNOSTYKA MIKROBIOLOGICZNA”

DLA STUDENTÓW III ROKU ANALITYKI MEDYCZNEJ

 

 

Zajęcia z mikrobiologii dla studentów III roku kierunku Analityka Medyczna będą odbywać się przez dwa semestry roku akademickiego zgodnie z Harmonogramem Zajęć.

Zajęcia praktyczne z Diagnostyki mikrobiologicznej będą odbywać się w Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej i Bioanalizy WUM w budynku Wydziału Farmaceutycznego przy ulicy Banacha 1 (III kostka, niski parter,  sala nr 00.14).

Cykl nauczania obejmuje wykłady, seminaria oraz ćwiczenia laboratoryjne.

Materiały dydaktyczne oraz wszelkie niezbędne dokumenty i informacje organizacyjne będą zamieszczane na platformie e-learningowej.

 

Adres platformy: e-learning.wum.edu.pl

Logowanie do systemu jest analogiczne jak do SSL-VPN WUM.

 

WYKŁADY

1. Wykłady będą odbywać się w czasie rzeczywistym na platformie MS Teams.

2. Treści poruszane na wykładach stanowią integralną część obowiązującego materiału i mogą być przedmiotem pytań na kolokwiach.

3. W celu uczestniczenia w zajęciach na odległość, studenci powinni posiadać sprzęt komputerowy zapewniający dwukierunkową komunikację audiowizualną pomiędzy studentem a prowadzącym zajęcia (np. komputer wyposażony w kamerę, głośniki i mikrofon).

4. Osoba prowadząca zajęcia i uczestniczący w zajęciach studenci powinni mieć włączone kamery pozwalające na możliwie pełną interakcję.

 

ĆWICZENIA LABORATORYJNE

1. Ćwiczenia laboratoryjne będą realizowane w sali ćwiczeniowej Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Bioanalizy WUM oraz na terenie Laboratorium Mikrobiologii Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Laboratoryjnej – UCML.

2. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach praktycznych jest zapoznanie się z niniejszym regulaminem oraz „Podstawowymi zasadami BHP obowiązującymi w pracowni mikrobiologicznej”, a także  przestrzeganie tych zasad.

3. „Regulamin zajęć z Diagnostyki mikrobiologicznej” oraz „Podstawowe zasady BHP obowiązujące w pracowni mikrobiologicznej” zamieszczone zostały na platformie e-learningowej WUM. Student ma obowiązek zapoznania się z tymi dokumentami.

4. Na ćwiczeniach obowiązuje posiadanie fartucha ochronnego (który do końca zajęć pozostaje w Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej i Bioanalizy). Fartuchy studentów będą przechowywane w dedykowanych, zamykanych szafach na terenie Zakładu.

5. Zajęcia rozpoczynają się dokładnie w czasie podanym w planie zajęć. Zajęcia praktyczne odbywać się będą początkowo w grupach 10-osobowych, a później w grupach 5-osobowych.

6. Studenci zobowiązani są do przygotowywania się do ćwiczeń oraz prowadzenia notatek.

7. Materiały do ćwiczeń będą zamieszczane na platformie e-learningowej WUM.

8. W pierwszym semestrze roku akademickiego odbędą się dwa bloki zajęć:

  • Blok I: obejmuje zagadnienia z podstawowych metod pracy mikrobiologicznej
    (tzw. mikrobiologia ogólna)
  • Blok II: obejmuje zagadnienia dotyczące ziarenkowców Gram-dodatnich, pałeczek Gram-ujemnych niewybrednych i wybrednych, rodzajów Corynebacterium, Listeria, bakterii atypowych.

9. W drugim semestrze odbędą się dwa bloki zajęć:

  • Blok III: obejmuje zagadnienia dotyczące bakterii beztlenowych, rodzaju Mycobacterium, grzybów chorobotwórczych, wirusów.
  • Blok IV: obejmujący diagnostykę różnego typu materiałów klinicznych. W trakcie tego bloku, studenci otrzymają do samodzielnej analizy, pod kontrolą Asystenta, materiały kliniczne. Po wykonaniu diagnostyki mikrobiologicznej otrzymanych materiałów klinicznych, każdy student przygotowuje odpowiedni protokół badania, zakończony wnioskami.

10. Wszystkie wątpliwości związane z przerabianym materiałem Studenci mogą na bieżąco wyjaśniać bezpośrednio w trakcie lub po zakończonym ćwiczeniu, możliwe jest również indywidualne umówienie się na konsultacje z Asystentem.

11. Przed rozpoczęciem zajęć obowiązkowo sprawdzana jest lista obecności.

12. Student jest zobowiązany do punktualnego przybycia na zajęcia.

 

KOLOKWIA

 

1. Po każdym bloku ćwiczeń zaplanowane są kolokwia zaliczeniowe. Zaplanowane są cztery kolokwia:

I kolokwium - kolokwium testowe – dwuczęściowe, test jednokrotnego wyboru:

1. test z mikrobiologii ogólnej,

2. test z podstawowej wiedzy o antybiotykach

II kolokwium - kolokwium testowe – dwuczęściowe, test jednokrotnego wyboru:

1. test z wiedzy o ziarenkowcach Gram-dodatnich, pałeczkach Gram-ujemnych niewybrednych i wybrednych, rodzajach Corynebacterium, Listeria oraz bakteriach atypowych,

2. test z mechanizmów oporności na antybiotyki

III kolokwium - kolokwium testowe – test jednokrotnego wyboru. Test z wiedzy o bakteriach beztlenowych, o rodzaju Mycobacterium, grzybach chorobotwórczych, szczepionkach, metodach serologicznych i podstawach wirusologii

IV kolokwium – opisowe. Z zagadnień dotyczących diagnostyki mikrobiologicznej materiałów klinicznych.

2. Kolokwia testowe mają postać testu z pytaniami z dystraktorami oraz typu prawda/fałsz. Próg zaliczeniowy wynosi 60% poprawnych odpowiedzi.

3. Kolokwia testowe będą odbywać się elektronicznie w siedzibie Biura Jakości i Innowacyjności Kształcenia lub w formie papierowej.

4. W przypadku kolokwiów dwuczęściowych, każda część jest traktowana jako oddzielne kolokwium, tzn. z każdej części jest wystawiana ocena.

5. W przypadku kolokwium opisowego, próg zaliczeniowy wynosi 50%.

5. Studentom przysługują dwa terminy każdego kolokwium (pierwszy i poprawkowy).
W przypadku niezaliczenia kolokwium w I terminie student zdaje kolokwium w II terminie,
w wyznaczonym, wspólnym dla wszystkich zdających, czasie – najpóźniej w ciągu 2 tygodni od I-go kolokwium (z wyjątkiem okresów okołoświątecznych, kiedy to termin ten może zostać wydłużony).

6. W przypadku kolokwiów kilkuczęściowych student poprawia tylko część z której uzyskał ocenę niedostateczną.

7. Nieusprawiedliwiona nieobecność na kolokwium jest równoznaczna z oceną niedostateczną.

9. Studenci, którzy nie zaliczyli żadnego z dwóch terminów mogą przystąpić do terminu III, tzw. „wyjściowego” za zgodą kierownika Jednostki.

10. Informacje o dokładnych godzinach i miejscu kolokwium będą podane na platformie
e-learningowej w zakładce „Ogłoszenia” lub na platformie MS Teams.

11. Obecność na każdym kolokwium jest obowiązkowa. W przypadku nieobecności na kolokwium z powodu choroby, zwolnienie lekarskie należy przedstawić w ciągu 1 tygodnia od jego zakończenia (w wersji papierowej lub skanu/zdjęcia). Dla osób nieobecnych na kolokwium z powodu choroby, zostanie wyznaczony dodatkowy termin zaliczenia kolokwium.

12. Niezaliczenie kolokwium w dodatkowym, trzecim terminie jest równoznaczne z brakiem uzyskania zaliczenia z pracowni i niedopuszczeniem do egzaminu.

13. W czasie trwania kolokwium niedopuszczalne jest posiadanie materiałów pomocniczych, telefonów komórkowych lub porozumiewanie się z innym osobami. W przypadku stwierdzenia ściągania, próby robienia zdjęć itp., w czasie kolokwium, student zostanie wyproszony z sali z jednoczesnym wystawieniem oceny niedostatecznej.

 

ZALICZENIE PRACOWNI

 

1. Obecność na zajęciach – ćwiczeniach, seminariach i kolokwiach – jest obowiązkowa.
2. W wyjątkowych sytuacjach w ciągu semestru dopuszczalne są tylko 2 nieobecności na ćwiczeniach i seminariach.

3. Opiekun grupy każdorazowo decyduje o możliwości i formie uzupełnienia (odrobienia) opuszczonych zajęć.

4. Zaliczenie pracowni odbywa się na podstawie wyników kolokwiów (wymagane jest zaliczenie wszystkich cząstkowych kolokwiów), aktywności na repetytoriach i seminariach oraz zaliczenia raportów z samodzielnie przeprowadzonych badań materiałów klinicznych.

5. W wyjątkowych przypadkach losowych (np. dłuższej choroby, hospitalizacji) o możliwości zaliczenia ćwiczeń decyduje Kierownik Zakładu.

 

EGZAMIN

 

1. Egzamin z „Diagnostyki mikrobiologicznej” zostanie przeprowadzony w sesji letniej, w terminie uzgodnionym z Radą Pedagogiczną III roku. Możliwe jest przeprowadzenie egzaminu przed sesją, po zakończeniu zajęć praktycznych, w przypadku uzyskania zaliczenia pracowni przez studentów.

2. Egzamin będzie miał formę testu jednokrotnego wyboru i przeprowadzony zostanie w formie elektronicznej w siedzibie Biura Jakości i Innowacyjności Kształcenia. W wyjątkowej sytuacji dopuszczalne jest przeprowadzenie egzaminu w formie papierowej.

3. Do egzaminu mogą przystąpić tylko ci studenci, którzy zaliczyli pracownię i spełnili wszystkie wymagania uczelni związane z dopuszczeniem do sesji egzaminacyjnej.

4. Studenci, którzy nie zaliczyli pracowni mogą przystąpić do sesji egzaminacyjnej tylko po uzyskaniu zgody Dziekana na warunkowe dopuszczenie do sesji, po uprzednim zaopiniowaniu podania przez Kierownika Zakładu. 

5. W przypadku uzyskania zgody Dziekana na warunkowe przystąpienie do sesji, student zdaje egzaminy z pozostałych przedmiotów, a po zaliczeniu brakującej części pracowni z mikrobiologii
(w uzgodnionym z pracownikami Zakładu terminie), może przystąpić do egzaminu z „Diagnostyki mikrobiologicznej”” w terminie uzgodnionym z Kierownikiem Zakładu – przed sesją poprawkową. Będzie to traktowane jako pierwszy termin egzaminu.

6. Warunkiem zaliczenia egzaminu jest uzyskanie min. 60% poprawnych odpowiedzi.

7. Nie ma możliwości zmiany progu zaliczenia.

8. W przypadku uzyskania pozytywnej oceny z egzaminu nie ma możliwości poprawiania jej na wyższą (np. ze względu na stypendia). Jest to niezgodne z obowiązującym regulaminem studiów.

9. W czasie trwania egzaminu niedopuszczalne jest posiadanie materiałów pomocniczych, telefonów komórkowych lub porozumiewanie się z innym osobami.

10. W przypadku stwierdzenia ściągania czy próby robienia zdjęć podczas egzaminu, Student zostanie wyproszony z sali z jednoczesnym wystawieniem oceny niedostatecznej.

11. Obecność na egzaminie jest obowiązkowa. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na egzaminie zwolnienie lekarskie należy przedstawić w ciągu 1 tygodnia od jego zakończenia (w wersji papierowej lub skanu/zdjęcia).

12. Nieusprawiedliwiona nieobecność na egzaminie jest równoznaczna z oceną niedostateczną.

13. Zgodnie z Regulaminem Studiów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Uchwała nr 9/2023 Senatu WUM) studentowi przysługują dwa terminy zdawania egzaminu, z czego drugi termin jest terminem poprawkowym. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej w pierwszym i drugim terminie egzaminu, student może złożyć w ciągu 7 dni wniosek do Dziekana o zgodę na przystąpienie do egzaminu komisyjnego. Egzamin komisyjny przysługuje tylko studentom, którzy spełnili warunki regulaminu przedmiotu.