Regulamin

REGULAMIN  ZAJĘĆ  Z  MIKROBIOLOGII  DLA  STUDENTÓW  III  ROKU KIERUNKU FARMACJA WYDZIAŁU FARMACEUTYCZNEGO WUM
(ROK AKADEMICKI 2022/2023)

Zajęcia z mikrobiologii dla studentów III roku kierunku Farmacja będą odbywać się w semestrze zimowym zgodnie z Zarządzeniem JM Rektora nr 178/2021 z dn. 24.09.2021 r.

Ćwiczenia laboratoryjne będą realizowane w sposób w sposób kontaktowy, jako niezbędne do prawidłowego toku kształcenia umiejętności praktycznych, seminaria będą realizowane również w sposób kontaktowy, natomiast wykłady będą odbywać się on-line (system MS Teams). Materiały uzupełniające do ćwiczeń do samodzielnej pracy studenta będą zamieszczane na platformie e-learningowej WUM. Przebieg zajęć kontaktowych będzie stale i szczegółowo monitorowany pod kątem trwającej pandemii COVID-19, z możliwością zmiany formy nauczania na zdalną w przypadku takiej konieczności. W celu uczestniczenia w zajęciach na odległość, studenci powinni posiadać sprzęt informatyczny zapewniający dwukierunkową komunikację audiowizualną pomiędzy studentem a prowadzącym zajęcia (np. komputer wyposażony w kamerę, głośniki i mikrofon). Osoba prowadząca zajęcia i uczestniczący w zajęciach studenci powinni mieć włączone kamery pozwalające na możliwie pełną interakcję. Dla studentów, którzy nie posiadają odpowiedniego sprzętu udostępnione będą sale audiowizualne w Kampusie Banacha w celu umożliwienia im udziału w zajęciach prowadzonych na odległość.

Od pierwszych ćwiczeń obowiązuje posiadanie fartucha ochronnego (który pozostaje do końca zajęć w Zakładzie Mikrobiologii) oraz maseczki ochronnej zakrywającej nos i usta. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach praktycznych jest zapoznanie się z Regulaminem ćwiczeń oraz Podstawowymi zasadami BHP obowiązującymi w pracowni mikrobiologicznej oraz przestrzeganie tych zasad. Odpowiednie dokumenty są dostępne na platformie e-learningowej WUM (https://elearning.wum.edu.pl/course/view.php?id=3151). Student ma obowiązek zapoznania się z tymi dokumentami.
Zajęcia z mikrobiologii odbywają się w Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej WUM, ul. Oczki 3 (parter). Cykl nauczania obejmuje wykłady, seminaria, ćwiczenia laboratoryjne i kolokwia zaliczające poszczególne działy ćwiczeń oraz egzamin obejmujący cały materiał (wykłady, seminaria i ćwiczenia).

ĆWICZENIA LABORATORYJNE
Przed pierwszymi ćwiczeniami studenci zobowiązani są do zapoznania się z niniejszym regulaminem zajęć, a także z zasadami BHP obowiązującymi na pracowni mikrobiologicznej, dostępnymi na platformie e-learningowej WUM. Studenci od pierwszych zajęć zobowiązani są do noszenia fartuchów ochronnych, które przez cały okres ćwiczeń pozostają w Zakładzie - nie wolno ich używać na innych, niż mikrobiologia, zajęciach. Przyjęta jest zasada, że na salę ćwiczeniową, na ćwiczenia i w trakcie ćwiczeń można wchodzić tylko w fartuchach ochronnych. W przerwach między zajęciami „zakaźne” fartuchy studentów będą przechowywane w wyznaczonej do tego celu szatni.
Studenci zobowiązani są do przygotowywania się do ćwiczeń, aktywnego uczestnictwa w seminariach oraz prowadzenia notatek, aby pamiętać, co było robione na poprzednich ćwiczeniach.
Plan tematów uwzględnianych na poszczególnych ćwiczeniach jest zamieszczony na platformie e-learningowej oraz na stronie internetowej Zakładu http://zmf.wum.edu.pl.
Ćwiczenia są podzielone na 4 działy: 

  • mikrobiologia ogólna
  • diagnostyka molekularna drobnoustrojów
  • mikrobiologia lekarska 
  • mikrobiologia farmaceutyczna

Wszystkie wątpliwości związane z przerobionym materiałem studenci mogą na bieżąco wyjaśniać bezpośrednio w trakcie i po zakończonym ćwiczeniu, możliwe jest również indywidualne umawianie się z asystentem na konsultacje na platformie MS Teams.

W wyjątkowych sytuacjach w semestrze dopuszczalne są tylko 2 nieobecności na ćwiczeniach laboratoryjnych (stacjonarnych). Zwolnienie lekarskie należy przedstawić swojemu asystentowi w ciągu 1 tygodnia od daty zakończenia zwolnienia. Nie ma możliwości zorganizowania ćwiczeń uzupełniających dla osób nieobecnych, natomiast studenci zobowiązani są do wykazania się znajomością materiału teoretycznego i praktycznego z opuszczonych ćwiczeń, w ciągu 1 tygodnia od zakończenia zwolnienia u asystenta prowadzącego daną grupę.

KOLOKWIA
Przewidziane są 3 kolokwia testowe:

  • kolokwium I - mikrobiologia ogólna; podstawowa wiedza o antybiotykach: budowa, mechanizm i spektrum działania, wskazania do stosowania, działania niepożądane (materiał omawiany na wykładach);
  • kolokwium II - mikrobiologia lekarska (w tym mechanizmy oporności bakterii na antybiotyki) i diagnostyka molekularna drobnoustrojów,
  • kolokwium III - mikrobiologia farmaceutyczna. Kolokwia odbywają się w godzinach ćwiczeniowych (daty są podane w programie ćwiczeń).

Kolokwium poprawkowe (II termin) musi się odbyć najpóźniej w ciągu 2 tygodni od terminu pierwszego. Terminy kolokwiów poprawkowych zostaną ustalone z przedstawicielami studentów oraz podane w programie zajęć. Kolokwia będą odbywać się elektronicznie w siedzibie Biura Jakości i Innowacyjności Kształcenia.
Obecność na każdym kolokwium jest obowiązkowa. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na kolokwium zwolnienie lekarskie należy przedstawić asystentowi w ciągu 1 tygodnia od jego zakończenia. W przypadku niezaliczenia kolokwium w pierwszym terminie (lub nieobecności) student zdaje kolokwium w drugim terminie - będzie to kolokwium poprawkowe testowe, w wyznaczonym wspólnym dla wszystkich zdających terminie. Trzeci termin dodatkowego kolokwium, może być ustalony po zakończeniu ćwiczeń, po rozpatrzeniu indywidualnego podania studenta o warunkowe dopuszczenie do sesji, zaopiniowanego przez Kierownika Zakładu i uzyskaniu zgody od Dziekana Wydziału Farmaceutycznego WUM. Niezaliczenie kolokwium w dodatkowym trzecim terminie jest równoznaczne z brakiem uzyskania zaliczenia z mikrobiologii. W przypadku stwierdzenia posiadania przez studenta ściągawki w czasie kolokwium lub ściągania od kolegów – automatycznie wystawiana jest ocena niedostateczna. Nieusprawiedliwiona nieobecność na kolokwium jest równoznaczna z wystawieniem oceny niedostatecznej.

ZALICZENIE PRACOWNI
Końcową ocenę z pracowni wystawia asystent prowadzący grupę, na podstawie wyników wszystkich kolokwiów (brana jest pod uwagę średnia ze wszystkich terminów). Bardzo ważna jest również ocena bieżącego przygotowania studenta do ćwiczeń i seminariów oraz stopień aktywności na zajęciach. Jedynie asystent prowadzący daną grupę ćwiczeniową jest uprawniony do zaliczania ćwiczeń (pracowni). W wyjątkowych przypadkach losowych o możliwości zaliczenia ćwiczeń decyduje Kierownik Zakładu. Ocena końcowa z pracowni jest wpisywana do indeksu.

EGZAMIN
Pisemny egzamin z mikrobiologii odbywa się w sesji egzaminacyjnej zimowej w formie elektronicznej w siedzibie Biura Jakości i Innowacyjności Kształcenia z zachowaniem wszystkich wymogów epidemiologicznych. zgodnie z Komunikatem Prorektora ds. studenckich z dn. 15.01.2021 (http://www.wum.edu.pl/informacje-iogloszenia/ogloszenia-dla-studentow). W przypadku braku możliwości przeprowadzenia egzaminu w formie stacjonarnej egzamin może odbyć się w formie elektronicznej. Do egzaminu mogą przystąpić tylko ci studenci, którzy zaliczyli pracownię i spełnili wszystkie wymagania uczelni związane z dopuszczeniem do sesji egzaminacyjnej.

WARUNKOWE DOPUSZCZENIE DO SESJI
Studenci, którzy nie zaliczyli pracowni z mikrobiologii (nie zaliczyli ćwiczeń praktycznych, kolokwiów) mogą przystąpić do sesji egzaminacyjnej tylko po uzyskaniu zgody Dziekana na warunkowe dopuszczenie do sesji, po uprzednim zaopiniowaniu podania przez Kierownika Zakładu. W przypadku uzyskania zgody Dziekana na warunkowe przystąpienie do sesji, student zdaje egzaminy z pozostałych przedmiotów, a po zaliczeniu brakującej części pracowni z mikrobiologii (w uzgodnionym z pracownikami Zakładu terminie), może przystąpić do egzaminu z mikrobiologii w terminie uzgodnionym z Kierownikiem Zakładu – przed sesją poprawkową, będzie to traktowane jako pierwszy termin.

Uwaga: poprawianie już otrzymanych pozytywnych ocen egzaminacyjnych (np. ze względu na stypendia), jest działaniem wbrew obowiązującemu regulaminowi studiów. W myśl jego zasad ponowne zdawanie egzaminu związane jest tylko z uzyskaniem niedostatecznej oceny w I terminie.